Hver gang på bursdagen min, pleier jeg alltid å dra til en indisk restaurant. Indisk mat, og spesielt tikka masala, er fantastisk godt. I veldig lang tid har jeg ønsket å lage det selv. Jeg har lett og lett etter en enkel å grei måte å lage det på. I dag fant jeg endelig en fin oppskrift. Denne tikka masalaen smaker HELT likt som den man får på restaurant, og til og med bedre.
DU TRENGER:
- 680 gram kylling
- Frisk koriander
- Smør
MARINADE:
- 2 ss Garam Masala
- 1 ss paprikapulver
- 1-2 ss ingefær
- Salt
- 1,5 dl yoghurt naturell
- 2 ss olje
SAUS:
- 2 stk rødløk
- 2 ss yoghurt naturell
- Finhakkede korianderstilker
- 0/5 chili
- 1,5-2 ss ingefær
- 4 fedd hvitløk
- 2-2,5 ss garam masala
- 1-2 ts chilipulver
- 3-4 ss paprikapulver
- 1 boks med plommetomater.
- 3 dl fløte
- Salt
- Pepper
- Sukker
- 1 dl cashewnøtter
- Kanskje spisskummin
SLIK GJØR DU:
- Bland alle ingrediensene til marinaden. Kutt kyllingen opp i små eller store biter, og ta det oppi marinaden. Dekk alle kyllingene helt. Ta kyllingene i marinaden i kjøleskapet i minst en time.
- Ta kyllingbitene opp fra marinaden, og spar på noen eventuelle rester av marinaden. Stek kyllingbitene på høy varme, og putt dem i ovnen på lav varme.
- SAUS: Smelt 2 ss med smør i en mellomstor kjele, og hell oppi rødløken. La den bli gyllen og myk. Deretter har du oppi chili, hvitløk, chilipulver, paprikapulver, ingefær, garam masala og korianderstilker.
- Ha i tomatene, og de eventuelle restene av marinaden. La det koke et par minutter. Ha deretter oppi fløten. Ha oppi yoghurten. Smak til med salt, pepper, sukker, og kanskje litt mer paprika, chili og garam masala. Hvis du vil kan du ha oppi litt ekstra spisskummin.
- Ha kyllingbitene oppi sausen, og la det småkoke i 10-15 minutter.
- Dryss over litt finhakkede korianderblader, og hvis du vil litt chili.
Server med litt ris kokt med gurkemeie.
Håper du liker denne oppskriften for kylling tikka masala.
En kommentar om “Kylling Tikka Masala”